У Запоріжжі відбулося перше стратегічне обговорення візії розвитку міста. До дискусії долучилися представники громадських організацій та міської влади, наукової та культурної спільноти, бізнесу та інших сфер. Активну участь в заході взяли експерти Ради відновлення Запоріжжя. Ініціаторами проєкту виступили члени урбаністичної коаліції Ро3квіт, які вже розробили візію розвитку Маріуполю. Також подібні документи розробили вже такі міста, як Мелітополь та Охтирка.
– Запоріжжя для мене – це особливе місце. Вперше сюди я завітав три роки тому, і побачив, що це місто є одним з найгарніших в Україні. Воно має великий потенціал. Після початку повномасштабного вторгнення, з 2022 року, ми працюємо з багатьма запоріжцями. Ми розуміємо, що складно думати про майбутнє міста, коли війна ще триває, але ми знаємо з досвіду Другої світової війни та війни в Югославії, що думати про майбутнє завжди на часі. Кінець війни настане, і після того, як українські території будуть звільнені, ми маємо бути готовими до того, як працювати з ними. Ми маємо планувати, як відбудувати школи – адже сучасні підходи вимагатимуть зміни системи освіти. Як відбудувати житловий будинок, який став б не просто тимчасовою оселею, а міг забезпечувати сталий розвиток комунальних послуг на майбутнє, – пояснив місію проєкту Фулко Трефферс, засновник урбаністичної коаліції Ro3kvit.
Для того, аби структурувати та систематизувати роботу, експерти Ро3квіту разом із учасниками обговорення виділили умовні 14 сфер, над якими буде вестися робота. Серед них: екологія, економіка, захист та безпека, просторове планування, культура та туризм, інфраструктура та ЖКГ, освіта, мобільність та інклюзивність, соціальна сфера та здоров’я і спорт тощо. Далі ці сфери об’єднали у чотири групи, навколо яких об’єднали експертів. Така система стала результатом тривалої роботи представників міської ради Запоріжжя та експерті урбаністичної коаліції.
– Побудова і розбудова стратегії розпочалася ще в 2021 році, ми розробляли нове бачення розвитку Запоріжжя до 2030 року. Нинішня діюча стратегія, розроблена до 2027 року, фактично втратила свою актуальність через повномасштабне вторгнення, тому ми раді працювати з експертами коаліції над новою візією. Чому візія, а не стратегія? Через те, що в Україні є розвинута нормативно-правова база, яка визначатиме стратегію розвитку України, а в неї, відповідно, буде імплементуватися стратегія розвитку регіонів, міст, територіальних громад. Візія – це фактично та ж сама стратегія, але вона не регламентована настільки нормативно-правовими актами, – поділився заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Андрій П’ятницький.
Надалі на учасників проєкту чекає величезний обсяг роботи, адже результатом має стати чіткий, зрозумілий, реальний план відновлення та розвитку міста Запоріжжя.
Про проміжні результати цього проєкту та про низку інших цікавих та корисних ініціатив ви зможете дізнатися вже 27 лютого на Запорізькому форумі відновлення, який організовує Рада відновлення Запоріжжя.