Громадська організація “Екосенс” провела відбір проб води у річках в Шевченківському та Космічному районах Запоріжжя, організувала проведення аналізу води у сертифікованій лабораторії, та залучила професійних екологів до підготовки рекомендацій з очищення цієї води. Представляємо результати дослідження.
Війна в Україні диктує нові правила індивідуальної та колективної безпеки. Доступ громадян до питної води набув нового статусу – необхідність. Активні воєнні дії, ворожі обстріли об’єктів критичної інфраструктури та інженерних мереж водогонів, знеструмлення та окупація територій водозаборів – все це нові ризики питного водопостачання для мирного населення у містах України.
Аналіз дій окупаційних військ російської федерації доводить їх терористичну стратегію – об’єкти цивільної критичної інфраструктури громад є метою їх цілеспрямованих атак. Відповідно, громади мають бути готовими до тимчасового короткострокового або довгострокового відключення водопостачання, електропостачання, газифікації та зв’язку.
Аналіз досвіду у містах Маріуполь, Миколаїв, Слов’янськ, Чернігів, Чугуїв, Ірпінь та інших демонструє, наскільки громади є залежними від централізованого водопостачання. Саме тому вкрай актуальним є пошук альтернативних джерел водопостачання на рівні громади (локальної спільноти), вивчення якості води у них та картографування цих джерел водопостачання. Ці завдання є актуальним для усіх громад у зоні ризику та поблизу умовної лінії розмежування.
У інформаційній брошурі «Дослідження та рекомендації використання малих річок Запоріжжя як альтернативних джерел водопостачання у надзвичайних умовах» автори Ю. Байлюк, М. Сорока, Т. Жавжарова наводять результати дослідження якості та придатності до нецентралізованого водопостачання природних вод рік Суха Московка та Мокра Московка, а також підземного джерела по вул. Зеленодольській громади міста Запоріжжя. Результати досліджень спираються на точкові одиничні інструментально-лабораторні вимірювання, виконані напочатку грудня 2022 року.
Також видання цінне зібраними рекомендаціями до використання різних інструментів індивідуального очищення природних вод у надзвичайних умовах.
Брошура буде корисна для населення, співробітників пунктів незламності, представників органів місцевого самоврядування, громадських організацій, ОСББ, шкіл.
Завантажити публікацію>> Екосенс_Звіт_за_результатами_досліджень Відродження+
Дослідження виконане в рамках проєкту «Оперативне реагування на екологічні загрози для населення прифронтового міста Запоріжжя в умовах військових дій», в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.