Про можливості та перешкоди для ефективної співпраці між громадськими ініціативами та органами влади говорили на круглому столі в Запорізькій мерії, організованому громадською організацією «Екосенс» та Радою відновлення Запоріжжя. Подія непересічна і навіть символічна для міста, що живе між викликами війни та прагненням до змін.
Понад 30 представників громадських організацій, органів місцевого самоврядування, науковців за участю національних експертів шукали шляхи покращення взаємодії між собою заради стійкості та розвитку Запоріжжя.
У вступному слові директор програми «Демократія та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський наголосив на важливості впровадження дієвих механізмів громадської участі, які дає закон про народовладдя, прийнятий у січні цього року. «Європейський Союз приділяє велику увагу питанням співпраці органів місцевого самоврядування з громадянським суспільством в Україні на різних рівнях. Європейська комісія наголошує на створенні умов для підвищення залучення громадян до процесів прийняття рішень на місцевому рівні», – підкреслив пан Орловський.
Центральною темою обговорення стала презентація дослідження «Добре врядування очима влади і громади», яке було проведене незалежними експертами за методикою Ради Європи наприкінці 2024 року на замовлення ГО «Екосенс». Аналітичний звіт характеризує рівень демократичності місцевої влади через оцінку та порівняння точок зору мешканців та самих посадовців.
«Прозорість, підзвітність та участь громадян у прийнятті рішень визначають ефективність врядування. Проте запоріжці часто не довіряють владі та почуваються відірваними від процесу ухвалення рішень. Тож нами через анкетування та фокус-групові дослідження, аналіз конкретних кейсів громадського життя Запоріжжя 2024 року було проаналізовано впровадження 12 принципів демократії та надано рекомендації для покращення цієї взаємодії як органам місцевого самоврядування, так і самим організаціям громадянського суспільства», — відзначив керівник авторського колективу, доктор політичних наук, професор кафедри бізнес-адміністрування і менеджменту зовнішньоекономічної діяльності Запорізького національного університету, регіональний координатор Національної платформи стійкості та згуртованості Дмитро Арабаджиєв.
Оцінки громади та влади щодо впровадження принципів доброго врядування суттєво різняться — в середньому 1,5 проти 3 балів. Це свідчить про критичне сприйняття влади як громадою, так і самими посадовцями. Хоча принципи доброго врядування починають застосовуватися, більшість респондентів вважають, що їх впровадження поки не є системним, і висловлюють сподівання на «нову владу» та її команду.
Ознайомившись із дослідженням, Регіна Харченко, секретар Запорізької міської ради, подякувала за проведену серйозну роботу, відзначила, що багато з чим згодна, зокрема за систематичне проведення спільних комунікаційних заходів для обміну думками та підвищення довіри, і підкреслила: «Усі зміни мають починатися знизу. Жодна реформа не буде успішною, якщо її нав’язують зверху. Саме організації громадянського суспільства можуть підтримувати ці зміни. Давайте говорити про сенси й знаходити їх. Як писав Віктор Франкл у своїй книзі «Людина в пошуках сенсу»: Людина, яка знає, навіщо, зможе подолати будь-яке як. Давайте знаходити це «навіщо» разом. І я впевнена: ми вистоїмо, подолаємо всі виклики, якщо будемо триматися разом». Посадовиця відзначила курс на прозорість, відкритість влади та готовність чути пропозиції громадськості.
Окрім цього дослідження, ГО «Екосенс» представив інші результати своєї роботи з підвищення стійкості та згуртованості Запоріжжя через залучення громадськості до різноманітних робочих груп, через навчання діалоговим практикам та інструментам участі та започаткування унікального діалогового майданчика «Діалоги про сенси Запоріжжя».
Голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова підсумувала: «Ми створили майданчик, де громадськість не просто висловлює свою думку, а впливає на процеси. Рада відновлення Запоріжжя об’єднала владу, громадськість і експертів, щоб знаходити реальні рішення для відновлення міста. Уже вдалося донести конкретні пропозиції щодо розвитку та безпеки міста, які враховують потреби людей. Головне — мешканці відчувають, що їхній голос має вагу, а взаємодія з владою стає більш прозорою та ефективною».
Досвід запоріжців цікавий для масштабування на національному рівні, відзначив відомий політолог, співзасновник Національної платформи стійкості та згуртованості Олег Саакян, який теж узяв участь у заході.
Ведучий щомісячного діалогового майданчика від Ради відновлення Запоріжжя «Діалоги про сенси Запоріжжя» Денис Васильєв, керівник ГО «Центр розвитку бізнес-технологій і культури», підсумував, що вдалося почути думки понад 200 учасників на 7 актуальних для міста тем. Він зазначив, що ці зустрічі допомогли сформувати новий рівень взаєморозуміння між громадянами та владою та будуть продовжуватися.
Голова оновленої у 2024 році Громадської ради Валерія Морозова представила стратегічні плани дорадчо-консультаційного органу, які викликали зацікавленість усіх учасників.
Директор ГО «Запорізький центр розслідувань» Сергій Сидоров поділився своїм баченням механізмів громадської участі у Запоріжжі, серед яких не тільки стандартні громадські слухання, петиції, але й створений ЗЦР чат-бот для автоматизації звернень громадян.
Позитивний досвід співпраці Запорізької міської ради з міжнародними донорами ЮНІСЕФ та залучення молоді до проєктів із розвитку міста представила Вероніка Шостак, начальниця відділу департаменту спорту, сімʼї та молоді Запорізької міської ради.
Від імені депутатів Запорізької міської ради Сергій Ільченко відзначив відкритість до співпраці з активістами, ОСББ та ГО та навів кейси з відновлення очолюваного ним Хортицького району.
Захід довів результативність проєкту «Підвищення стійкості Запоріжжя через Раду відновлення як інструмент залучення і координації ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів», який реалізує ГО «Екосенс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Учасники дійшли висновку, що довіра та відкритий діалог є ключовими для сталого розвитку Запоріжжя. Вони погодили подальшу співпрацю для створення ефективних механізмів комунікації, які дозволять громаді активно впливати на майбутнє міста.
Круглий стіл відбувся в рамках проєкту “Підвищення стійкості Запоріжжя через Раду відновлення як інструмент залучення і координації ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів”, який реалізує ГО “Екосенс” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.