В Запоріжжі підписано Меморандум про взаєморозуміння між міською радою, профільними закладами вищої освіти міста, громадськими організаціями та представниками бізнесу в сферах енергоефективності та відновлюваної енергетики, що є важливим кроком для спільної роботи над покращенням енергетичної ситуації у місті, спільного розвитку та впровадження проєктів, спрямованих на зменшення викидів парникових газів, впровадження Європейського зеленого курсу, Нового європейського Баухазу, провідних європейських директив, стандартів і норм.
Як зазначила Президентка Європейського Союзу Урсула фон дер Ляєн ще на початку 2023 року:
«Ми відбудуємо Україну. Ми повинні це зробити і зробимо це. Відбудова, що належить тільки Україні, має відбуватися в дусі Нового європейського Баухауса. Найактивнішими учасниками є містобудівники, архітектори, інженери, і їх надихатиме концепція НЄБ. Наше бачення полягає в тому, щоб перетворити завдані війною руйнування на можливості збудувати для України гарне і здорове майбутнє».
Запоріжжя є містом-підписантом Європейської ініціативи «Угода мерів щодо клімату та енергії» Covenant of Mayors – East, яка об’єднує місцеві органи влади, що взяли на себе зобов’язання з реалізації кліматичних та енергетичних цілей Європейського Союзу. Також місто входить до Асоціації «Енергоефективні міста України», до європейських асоціацій органів місцевого самоврядування – «Energy Cities» і «Climate Alliance».
Секретар міської ради Анатолій Куртєв під час вітального виступу підкреслив:
«Наше місто є одним з міст-учасників «Угоди мерів щодо клімату і енергії» та системно працює над впровадженням енергоефективних заходів. Так завдяки співпраці з міжнародними партнерами ми реалізували у Запоріжжі низку важливих проєктів з термомодернізації. Також задля підвищення енергоефективності ми ще й активно взаємодіємо на місцях. Зокрема сьогодні підписали Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво у сферах енергоефективності та відновлювальної енергетики з нашими університетами та громадськими організаціями. Разом працюватимемо над розбудовою європейського енергетичного майбутнього нашого міста».
З 2017 року в місті Запоріжжі впроваджено систему щоденного енергомоніторингу на базі постійно діючої онлайн автоматизованої інформаційної системи моніторингу споживання паливно-енергетичних ресурсів та комунальних послуг.
У рамках співпраці з міжнародними фінансовими організаціями та установами за результатами відповідних конкурсних відборів нашого міста вже підписані кредитні та грантові угоди в сфері енергоефективності з Європейським інвестиційним банком, Установою для відбудови / Німецьким державним банком розвитку KfW, Міжнародною фінансовою корпорацією IFC, наразі продовжується підготовка профільними структурними підрозділами міської ради відповідних заявок для співпраці з міжнародними фінансовими організаціями в рамках нових проєктів та програм в цій сфері.
У 2020 році також було прийнято рішення «Про приєднання до Європейської ініціативи «Угода мерів щодо Клімату та Енергії», відповідно до якого місто взяло на себе зобов’язання скоротити на своїй території викиди парникових газів щонайменше на 30% до 2030 року. Наразі спільно з представниками Угоди Мерів Асоціації «Енергоефективні міста України» вже ведеться збір інформації для подальшої розробки План дій сталого енергетичного розвитку та клімату міста Запоріжжя до 2030/2050 року.
Як зазначив заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Андрій П’ятницький, за останні роки в Запоріжжі було багато зроблено в сфері енергозбереження та впровадження енергоефективних заходів. Завдяки Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» для Запоріжжя був розроблений План дій сталого енергетичного розвитку до 2020 року відповідно до вимог Єврокомісії і методології Європейського Союзу з метою зменшення викидів парникових газів, який був успішно виконаний відповідно до звіту, затвердженого Запорізькою міською радою та направленого до Європейської Комісії, досягнувши фактичне скорочення викидів на 19,3%.
У місті Запоріжжі в рамках підтримки зі сторони міської влади наших ОСББ та ЖБК вже традиційним є програми «теплих кредитів», «ЕНЕРГОДІМ», наші ОСББ активно залучаються і до нещодавно ініційованої Державною установою «Фонд енергоефективності» на території нашого міста програми «ВідновиДІМ».
Команда міста має багаторічний досвід щодо підготовки та впровадження проєктів міжнародної технічної допомоги. Зокрема, в рамках співпраці з Проєктом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» крім розробки Плану дій сталого енергетичного розвитку міста Запоріжжя до 2020 року, проведено енергетичні обстеження об’єктів бюджетної сфери міста, розроблено 100 енергетичних аудитів для дитячих садків, шкіл та лікарень, підготовлені техніко-економічні обґрунтування проєктів, які надали можливість участі в програмах міжнародних фінансових організацій, проведено енергетичні аудити на комунальних підприємствах нашого міста тощо.
У березні 2023 року на виконання Закону України «Про енергоефективність» було прийнято рішення міської ради «Про запровадження системи енергетичного менеджменту в місті Запоріжжі».
Протягом року продовжувалась співпраця з черговим проєктом USAID Проєкт енергетичної безпеки, зокрема, відбувалась закупівля спецтехніки, обладнання та матеріалів для об’єктів критичної інфраструктури міста, а в листопаді цього року USAID було проведено тендер на розробку та затвердження Схеми теплопостачання міста Запоріжжя, наразі вже очікується визначення розробника для нашого міста. У червні 2023 року також підписано додатковий договір до Меморандуму про взаєморозуміння, яким продовжено співпрацю міста Запоріжжя з цим проєктом USAID додатково ще на один рік.
У 2023 році Запорізька міська рада стала учасником Проєкту #ЄС/ПРООН «#EU4CLIMATE», у рамках якого представники Запорізької міської ради, включаючи профільних заступників міського голови, взяли участь у серії тренінгів з планування адаптації міст України до зміни клімату для подальшого якісної та ефективної розробки Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату (SECAP), експертам проєкту вже підготовлено та надану всю необхідну інформацію.
У цьому році підготовлено та подано пакет документів для участі в програмі Європейської Комісії «Horizon Europe» за конкурсом HORIZON-MISS-2023-CIT «Приєднання українських міст до Місії кліматично нейтральних та розумних міст» з метою подальшої розробки Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату міста Запоріжжя до 2030/2050 року, до кінця цього року ми очікуємо результати конкурсу.
Подано заявку на участь в консорціумі проєкту Європейської Комісії LIFE-2023-CET-LOCAL «Технічна підтримка планів та стратегій переходу на чисту енергію в муніципалітетах та регіонах». Заявку подано під координацією компанії «EnEffect» – Софія, Болгарія. До консорціуму увійшли органи державної влади/муніципалітети та наукові інститути з 6-ти країни: Болгарія, Естонія, Угорщина, Ірландія, Нідерланди, Іспанія та Україна.
Відповідно до цього, одним з основних завдань та напрямків розвитку нашої громади є підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії.
Значний вплив на розвиток інновацій та підготовку кваліфікованих фахівців у сфері енергоефективності та відновлюваних джерел енергії має розвиток партнерства з профільними закладами вищої освіти.
Також, одним із важливих кроків для підвищення усвідомленості та реалізації проектів з енергоефективності та ширшого їх поширення в суспільстві є залучення громадських організацій до енергоефективних заходів.
Громадські організації мають значний вплив на усвідомлення громадськості щодо важливості енергоефективних заходів через свою просвітницьку роботу, розвиток освітніх програм, організацію подій, семінарів та кампаній, спрямованих на підвищення свідомості про енергозбереження. Крім того, громадські організації є важливими партнерами у впровадженні проектів з енергоефективності на місцевому рівні.
Спільно з незалежним громадським консультативно-дорадчим об’єднанням «Рада відновлення Запоріжжя» наразі готуються пропозиції до Стратегії розвитку Запорізької міської територіальної громади. Представники громадськості та експертної спільноти, виступають за інклюзивність та залученість громади, надання громадськими організаціями повноцінної допомоги владі. Наразі триває також робота з урбаністичною коаліцією Ro3kvit: Urban Coalition for Ukraine щодо відповідних пріоритетних сфер та напрямків в рамках повоєнного відновлення Запоріжжя.
Під час підписання Меморандуму в рамках Днів сталої енергії 12 рудня 2023 року представники закладів вищої освіти представили перелік профільних освітніх програм, за якими ведеться підготовка фахівців у нашому місті, а також поділились досвідом впровадження відповідних проєктів у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики.
З вітальним словом на урочистому заході виступили представники двох профільних ЗВО нашого міста – в.о. ректора Запорізький національний університет – ЗНУ Микола Фролов та проректор з науково-педагогічної роботи, соціально-економічного розвитку та молодіжної політики Національний університет «Запорізька політехніка» Андрій Іванченко.
Впровадженням різноманітних заходів на об’єктах Запорізького національного університету, а також проведенням комплексної модернізації декількох гуртожитків у рамках однієї з програм Європейського інвестиційного банку поділився проректор з навчально-виробничої роботи та матеріально-технічного забезпечення Запорізького національного університет Сергій КУШНІР , який також навів приклади фактичного споживання енергетичних ресурсів після впровадження енергоефективних заходів та значного зменшення їх споживання. Крім того, він розповів про розпочату роботу з британськими партнерами університету в цій сфері та перспективи подальшого співробітництва і щодо відновлюваних джерел енергії.
Інформацією про розвиток тематичних освітніх програм в сфері енергоефективності та енергетичного менеджменту в Запорізькому національному університеті поділився і завідувач кафедри електричної інженерії та кіберфізичних систем Інженерного навчально-наукового інституту Запорізького національного університету Віктор КОВАЛЕНКО. Різноманітні профільні освітні програми університету передбачають такі спеціалізації, як «Енергоаудит промислових та цивільних споруд», «Енергоконсалтинг», «Енергозбереження у промисловості та ЖКГ», «Енергоменеджмент» тощо. Крім того, він розповів про спеціалізовані лабораторії, в яких майбутні спеціалісти знайомляться з високоефективними зразками сучасного енергозберігаючого устаткування, перспективними видами нетрадиційних і відновлюваних джерел енергії, та зазначив про постійну творчу атмосфера навчання, високий рівень викладання, студентську науку, аспірантуру, про оснащені сучасним теплоенергетичним обладнанням лабораторії та практику на базових підприємствах міста Запоріжжя.
Проректор з науково-педагогічної роботи, соціально-економічного розвитку та молодіжної політики Національного університету «Запорізька політехніка» Андрій ІВАНЧЕНКО розповів про розвиток тематичних освітніх програм та впровадження заходів в сфері енергоефективності та енергетичного менеджменту в Національному університеті «Запорізька політехніка». У закладі вищої освіти готують фахівців за багатьма популярними, перспективними та наразі затребуваними на сьогодні спеціальностями, такими як «Інженерія відновлюваної енергетики», «Енергетичний менеджмент», «Промислова і комунальна теплоенергетика», «Комп’ютерно-інтегровані технології в екологічних приладах та системах», «Промислове і цивільне будівництво», «Архітектура та містобудування», «Управління проектами» тощо, в яких передбачено вивчення багатьох освітніх компонентів в сфері енергоефективності та відновлюваних джерел енергії.
Керівниця громадської організації «Екосенс» яка також представляла незалежне громадське консультативно-дорадче об’єднання «Рада відновлення Запоріжжя» Тетяна Жавжарова зазначила:
«Оскільки ми говоримо про європейський курс України та Запоріжжя, ми говоримо про зелене відновлення, тобто про зменшення викидів парникових газів. Для цього необхідно використовувати сучасні засоби відбудови, відновлювальні джерела енергії, принципи енергоефективності, адаптуватися до зміни клімату». Виклики війни, удорожчання тарифів та обладнання, нестача фахівців та – це дуже важливо – кліматичні зміни є факторами, які призводять до швидкого технічного прогресу. А він, у свою чергу – до впровадження новітніх енергоефективних технологій у побут як міста, так і окремих організацій. Запоріжжя в цьому питанні має гарний досвід. На міському рівні обласний центр націлений на Європейський зелений курс та Новий європейський Баухаус. Наразі фахівці працюють над міським енергетичним плануванням та пошуком можливостей для втілення енергоефективних сталих проєктів у життя.
Регіональний координатор Національної платформи стійкості та згуртованості по Запорізькій області Дмитро АРАБАДЖИЄВ розповів про роботу «Ради відновлення Запоріжжя», яка є коаліцією громадських організацій та науковців вищих навчальних закладів, незалежних експертів, представників ОСББ, об’єднаних заради успішного відновлення та сталого розвитку Запоріжжя. Це демократичний інструмент для залучення громадянського суспільства до зеленого післявоєнного відновлення України, який дасть можливість ефективної співпраці влади та експертної громадськості і дозволить врахувати потреби і інтереси широких верств населення, включаючи вразливі та маргіналізовані верстви, внутрішньо переміщених осіб, відповідатиме цілям сталого розвитку ООН і вестиме до сталого розвитку України як європейської держави. Робота «Ради відновлення Запоріжжя» за підтримки Уряду Великої Британії є пілотним проєктом із об’єднання громади і влади під час відновлення міст для досягнення стійкості результатів та демократичності і прозорості процесів планування відновлення.
Заступник директора департаменту – начальник управління енергетичного менеджменту та інвестицій департаменту економічного розвитку Запорізької міської ради Борис РОЗСОХА розповів про впровадження системи енергетичного менеджменту в місті Запоріжжі. Він зазначив, що згідно із Законом України «Про енергетичну ефективність», який набрав чинності наприкінці 2021 року, органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень приймають рішення щодо впровадження систем енергетичного менеджменту.
Постановою Кабінету міністрів України від 23.12.2021 №1460 «Про впровадження систем енергетичного менеджменту» затверджено Порядок впровадження систем енергетичного менеджменту в органах державної та виконавчої влади та в органах місцевого самоврядування. Наявність рішення про запровадження систем енергетичного менеджменту є обов’язковою умовою отримання державної підтримки (допомоги) на впровадження енергоефективних заходів органами місцевого самоврядування.
На виконання цих законодавчих актів та з метою організації впровадження системи енергетичного менеджменту в місті Запоріжжя у складі департаменту економічного розвитку створено управління енергетичного менеджменту та інвестицій і прийнято низку актів, які регламентують функціонування системи енергоменеджменту, енергетичний моніторинг, здійснення енергетичного планування.
Протягом 2023 року було прийнято ряд відповідних нормативно-правових актів: рішення міської ради від 17.03.2023 №96 «Про запровадження системи енергетичного менеджменту в м. Запоріжжя»; розпорядження міського голови від 12.01.2023 №12р «Про запровадження системи моніторингу споживання енергоресурсів на об’єктах комунальної власності»; розпорядження міського голови від 17.04.2023 №101р «Про затвердження Плану діяльності системи енергетичного менеджменту м. Запоріжжя».
У наступному 2024 році планується розширення системи енергетичного менеджменту та енергетичного моніторингу на комунальні підприємства міста Запоріжжя, визначення більш значних задач в частині проведення внутрішнього аудиту, аналізу потенціалу енергозбереження з розподілом по видах енергоресурсів і групам споживачів та бенчма́ркінг: визначення економічно ефективнішого закладу у порівнянні з іншими подібними. В наступному році інформація міської бази будівель за потребою буде надаватися до Національної бази даних енергетичних та експлуатаційних характеристик будівель. В якості підґрунтя для обчислення та порівняння рівня досягнутої економії енергетичних ресурсів, планування витрат на енергоресурсі та комунальні послуги розпочато розрахунки базових рівнів енергетичної ефективності при споживанні теплової енергії, електричної енергії і холодної води окремо розташованих будівель комунальної власності, які є точкою відліку для відображення існуючої ситуації та ранжуванні при впровадженні енергоефективних заходів.
Начальник відділу енергетичного планування та інвестицій управління енергетичного менеджменту та інвестицій департаменту економічного розвитку Запорізької міської ради Віктор БОНДАРЕНКО зазначив про важливість енергетичного планування громад та необхідність розробки відповідних довгострокових енергетичних стратегій. Крім того, він поінформував про основні задачі Муніципального енергетичного плану міста Запоріжжя, а також про необхідність його оновлення із врахуванням визначених оновлених пріоритетних напрямки енергетичної політики України. Наразі також очікується розгляд та затвердження проєкту Постанови Кабінету міністрів України «Деякі питання функціонування систем енергетичного менеджменту» та проєкту наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України «Про затвердження Порядку розроблення та оновлення місцевих енергетичних планів» для визначення складу та змісту, порядку розроблення та оновлення довгострокових місцевих енергетичних планів та середньострокових програм на їх виконання. Місцеві енергетичні плани сприятимуть досягненню національних цілей з енергоефективності, розвитку відновлюваних джерел енергії, досягненню максимального рівня кліматичної нейтральності тощо.
Віце-президент Запорізької торгово-промислової палати Андрій КУЦ розповів про проєктну діяльність Запорізької торгово-промислової палати з підтримки малого та середнього бізнесу в рамках програм міжнародної технічної допомоги, включаючи сталий розвиток бізнесу.
Як зазначив Андрій КУЦ: «Ми традиційно підтримуємо і допомагаємо бізнесу у впровадженні проєктів енергозбереження, енергоефективності, у тому числі – за участі програм міжнародної технічної допомоги. Зокрема, понад 10-ти років тому на даху виставкового центру «Козак-Палац» встановлені сонячні батареї. Проект «Сонячний дах Україна», реалізований за сприяння та підтримки Німецького федерального міністерства економіки та технологій, і сьогодні демонструє принцип дії та ефективність технологій сонячної енергетики. Актуальні дані про роботу обладнання в будь-який момент можуть бути зчитані в режимі онлайн і, таким чином, використані для проведення спеціальних заходів щодо навчання, підвищення кваліфікації і в дослідницькій діяльності. Запорізька ТПП протягом п’яти років поспіль виступала співорганізатором Спеціалізованого міжнародного форуму «Еко Форум», профільних виставкових, презентаційних заходів. Продовжуємо розвивати цю тематику і сьогодні».
«Бізнес традиційно виступає драйвером інновацій, проєктів, спрямованих на раціональне споживання енергоресурсів», – зазначив під час виступу директор Кластеру ІАМ – Запоріжжя, професор Національного університету «Запорізька політехніка» Андрій Карпенко. У числі учасників спільноти – компанії, що реалізують власні проєкти у сфері відновлюваної енергетики, запроваджують екологічні та інноваційні програми сталого розвитку.
В.о. начальника відділу сертифікації Укрстандартсертифікація ТОВ «Всеукраїнська експертна служба «УКРЕКСПЕРТИЗА» Олександр ПАСКЕВСЬКИЙ розповів присутнім про зв’язок стандарту ДСТУ ISO 50001:2020 «Система енергетичного менеджменту» з Цілями сталого розвитку, а також про важливість цього стандарту на підприємства та отримання значних переваг після його впровадження.
В рамках Днів енергії у Запоріжжі було проведено ряд інших різноманітних заходів, спрямованих на популяризацію теми енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії, серед яких:
онлайн уроки в доступному ігровому та цікавому форматі зі сталого енергетичного та кліматичного розвитку у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах громади;
інтерактивні онлайн ігри «Енергія тепла та води», «Сортуй сміття», «Джерела електричної енергії»;
перегляд тематичних фільмів та мультфільмів;
конкурс дитячих виробів із вторинної сировини на тему «Енергозбереження природного середовища» (для вихованців дошкільних навчальних закладів);
конкурс дитячих малюнків або плакатів «Енергозбереження очима дітей» (для учнів 1-4 класів);
конкурс відео-робіт «Енергозбереження в сім’ї» (для учнів 5-8 класів та 9-11 класів).
До участі долучились понад 500 діточок різних вікових категорій – від вихованців дитсадків до учнів старшої школи. Конкурсанти виготовили поробки з вторинної сировини, намалювали малюнки та створили захоплюючі відео-роботи про енергоощадні заходи у власних родинах. Вражає, наскільки наші діти вже з маленького віку розуміють важливість правильного використання енергії та утилізації відходів і ще й вчать своїх близьких, як берегти навколишнє середовище».
Тож Запоріжжя підтримує Європейський зелений курс для сталого розвитку наших громад на шляху до європейського інтеграції.
Джерело: Департамент економічного розвитку Запорізької міської ради