Попри те, що у 2023 році російська агресій проти України продовжилася, наша держава не відмовилася від роботи над впровадженням принципів Європейського зеленого курсу (ЄЗК) у державній політиці. Зеленому відновленню бути. Про те, якого прогресу вдалося досягти та з якими перепонами експерти, урядовці, громадські активісти та фахівці різних сфер зустрілися у процесі роботи, розповіли у Річному моніторинговому звіті «Україна та Європейський зелений курс». Ми підготували коротку витримку зі звіту.
Документ був підготовлений експертами 7 громадських організацій (ГО «ДІКСІ ГРУП», ГО «РЕСУРСНО-АНАЛІТИЧНИЙ ЦЕНТР «СУСПІЛЬСТВО І ДОВКІЛЛЯ», ДОБРОВІЛЬНЕ ОБ’ЄДНАННЯ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ АСОЦІАЦІЯ «ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІ МІСТА УКРАЇНИ», ГО «УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ ЛІДЕРСТВА», ГО «ЖІНОЧИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КЛУБ УКРАЇНИ», ГО «ДЗИГА», ГО «ПЛАТО») під загальною координацією ГО «ДІКСІ ГРУП» за фінансової допомоги Європейського Союзу.
Серед позитивних тенденцій руху України по ЄЗК автори виділили такі:
- Продовження реформ в енергетиці, прогрес у розвитку кліматичного та довкіллєвого законодавства.
- Проведення селф-скріннінгу – перевірки законодавства на відповідність праву ЄС, до якої вдалася наша країна у 2023 році.
- Стабілізація енергетичних ринків. У 2023 році «Укренерго» набуло статус повноправного члена ENTSO-E.
- Розробка Плану України в рамках Ukraine Facility. Започаткування Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації та проєкту Ukraine Facility на 50 млрд євро є важливими інструментами зеленої трансформації.
- Старт розробки Національного плану з енергетики та клімату. В ЄС цьогоріч були ухвалені всі акти пакету Fit for 55, а також досягнуто політичних домовленостей про реформування ринку електроенергії, декарбонізації ринку газу і законодавства про ринок водню. Україна має підтягнути своє законодавство під вимогу ЄС.
- Посилення реформування сектору ВДЕ та прийняття оновленого законодавства, що сприятиме переходу до ринкової моделі у подальшому.
- Вже набули чинності закони «Про водовідведення та очищення стічних вод», «Про управління відходами», була ратифікована низка міжнародних угод.
- Були продовжені заходи із підвищення енергетичної ефективності та створені нові механізми для фінансування заходів декарбонізації. Україна перебуває у списку топ-3 реформаторів серед членів Енергетичного Співтовариства, важливими складниками роботи якого є солідарність, інтеграція енергетичних ринків і декарбонізація.
- Початок переговорів про вступ до ЄС.
Серед головних викликів для України у напрямку зеленого курсу автори річного моніторингу виділили наступні:
- Недостатній рівень прозорості в енергетичному секторі стосовно інформації про функціонування ринків, динаміки відновлення, а також процесу розробки рішень та національних стратегічних документів.
- Зменшення уваги до ЄЗК інституцій ЄС в умовах виборів та кадрових змін у 2024 році.
Рекомендації фахівців для України:
- Відновлення політичного діалогу з ЄС щодо ЄЗК.
- Забезпечення прозорості, інклюзивності та достатньої відкритості даних.
- Ухвалення Національного плану з енергетики та клімату із реалістичними, але амбітними цілями.
- Продовження роботи над Ukraine Plan, публікація його на широкий загал.
- Оновлення Національної програми адаптації законодавства.
- Формування спроможних команд для продовження переговорів про вступ до ЄС.
- Пришвидшення транспозиції актів ЄС та узгодження державних політик із політиками, а не лише із законодавством.
Ознайомитися з повним текстом моніторингового звіту можна за посиланням: https://dixigroup.org/wp-content/uploads/2023/12/veb-versiya-ukrayina-ta-yezk-2023.pdf.