2 лютого Cedos провів воркшоп про законодавчу рамку та підходи до планування відновлення громад, на прикладі Маріуполя, Сараєво, Берліну: нотатки, запис.
Під час події обговорили нововведення, які стосуються стратегічного планування, відновлення і містобудівної документації, місце формальних і неформальних практик залучення у плануванні відновлення, можливості та виклики, з якими стикаються громади, які розробляють стратегії відновлення.
Так, Програма комплексного відновлення громади відсутня у загальній системі документів державної регіональної політики і не вимагається Законом України “Про засади державної регіональної політики”. Проте цей документ рекомендують розробити першим для відновлення та розвитку регіонів і територій, що постраждали внаслідок збройної агресії проти України.
Програма комплексного відновлення не є містобудівною документацією, вона має проаналізувати масштаб руйнації та необхідні дії. Далі формується план заходів із відновлення території. Але війна триває, дані про руйнування змінюються, тож в Україні нема жодної комплексної програми відбудови.
Кабмін розпорядженням від 30.12.2022 № 1219-р затвердив план дій органів виконавчої влади з відновлення деокупованих територій територіальних громад. Планом передбачено Розроблення та затвердження плану відновлення та розвитку регіонів/територіальних громад. Стосуються такі плани не тільки деокупованих громад. Але і тих, що залишаються в окупації. Так, почалася розробка Плану відновлення Маріуполя (Reborn Mariupol), з яким учасників воркшопу познайомив представник Маріупольської міської ради.
Було зазначено, що комплексні програми і плани відновлення громад і областей мають обговорюватися принаймні 10 днів, але радять залучати на етапі формування завдання для сталості результатів.
Цікавими були доповіді про закордонний досвід відновлення на прикладі Берліну і Сараєво.
Ці міста пройшли кілька етапів відновлення. Вже під час війни були залучені міжнародні експерти, економісти, але не вистачало скоординованості дій, тож не завжди були ефективними. В умовах бойових дій були зруйновані історичні будівлі, знищені зелені насадження. Але після реновації було не так відновлення історичної забудови, як нова забудова, наприклад, захоплення центру міста будівлями бізнесового і торгового призначення. Україна має врахувати цей досвід і почати думати, реактивувати людей і потенціал фахівців з архітектури, містян.
Переглянути відеозапис>> https://youtu.be/IqsUoq6TEH8
Поставити запитання до доктора Харіса Піпласа можна за цими емейлами:
haris.piplas@dreso.com
haris.piplas@mail.ch