Про повноцінну відбудову та відновлення без економічної складової годі й казати. Тим більше у Запоріжжі, потужному промисловому майданчику України, де зосереджені металургійні та переробні виробництва, підприємства машинобудування, хімічної промисловості, енергетики. Хоча з початку повномасштабних бойових дій сотні обʼєктів на десятках промислових підприємствах області зазнали руйнувань та ушкоджень внаслідок ракетних ударів, а певні підприємства призупинили свою діяльність, разом з тим знизилися й обсяги виробництва. Збройна агресія російської федерації проти України призвела до значних втрат внаслідок не тільки знищення та пошкодження майна промпідприємств, але й через проблеми з логістикою постачання сировини, матеріалів та готової продукції. Про реалії сьогодення промисловості області, виклики та можливості співпраці відбулася розмова в офісі ЗОСППР «Потенціал» представників Ради відновлення Запоріжжя Тетяни Жавжарової та Дмитра Арабаджиєва з президентом Союзу промисловців, підприємців (роботодавців) Олександром Головко.
Рада відновлення Запоріжжя продовжує роботу з залучення до експертного середовища нових партнерів. Запросили до співпраці й авторитетний Запорізький обласний Союз промисловців, підприємців та роботодавців – одне з найпотужніших об’єднань регіону, що відстоює інтереси промислового комплексу за різними напрямками.
«Ми всі повинні згуртуватися, щоб відстояти потреби своїх громад у майбутньому відновленні. Вже зараз деякі міста активно залучають фінансування на проєкти відбудови від міжнародних партнерів. Приклади успішної діяльності з залучення коштів – Буча, Ірпінь, Чернігів, навіть Маріуполь, – зазначила Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс». – Все завдяки успішному просуванню брендів своїх міст на національному та міжнародному рівні. Взаємодія з донорами більш ефективна, коли працюють всі разом: і влада, і громадські організації, і представники бізнесу. Ваша організація представляє інтереси Запорізького регіону, зокрема, у відновленні економічного потенціалу. Пропонуємо вам співпрацю».
У свою чергу, керівник ЗОСППР «Потенціал» Олександр Головко розповів про діяльність організації, яка представляє промисловість Запорізького регіону. І робить це досить потужно.
«Ми співпрацюємо з Верховною Радою, Кабінетом Міністрів України, з Офісом Президента, – розповів Олександр Головко. – Розробляємо в тому числі законодавчі акти, маємо багато напрацювань. І до напрямку просування інтересів нашої прифронтової території, яка завтра буде потребувати відбудови, давайте підходити комплексно. Підготовимо Закон, який буде регламентувати питання відбудови та розвитку територій, передбачати надання фінансової бази під ці процеси».
Також президент ЗОСПП «Потенціал» розповів про основні завдання, які зараз на часі. Так, з 24 лютого минулого року суттєво зменшилась чисельність персоналу через евакуацію та призов до лав Сил оборони України. Промисловий комплекс відчуває гострий кадровий дефіцит. В тому числі, і через падіння рівня заробітної плати, який зараз у Запоріжжі навіть нижче, ніж був до повномасштабного вторгнення. Ба більше, зараз у західних областях України зарплата вище, ніж у нашому промисловому центрі. І поточна ситуація на ринку, високі конкуренція, вартість витратних матеріалів, комплектуючих та енергоносіїв не дозволяє підвищувати рівень оплати труда.
Для довідки: В середньому номінальний заробіток українців зріс на 10% (за даними лютий 2022 р – червень 2023 р.) Однак приріст зарплати дуже нерівномірний: є регіони, де вона зовсім не зросла, а є такі, де заробітки виросли майже на чверть, як стверджують статистичні дані. Найбільш відчутно заробітки зросли в західних областях України. Там річний приріст зарплати становить від 14 до 17%. А лідером у прирості зарплати стала Закарпатська область, в якій заробітки зросли на 23%. Запорізька область, на жаль, пасе задніх.
«Вже зараз існує велика нестача кваліфікованих кадрів і не лише на великих промислових підприємствах. Що буде після закінчення війни, навіть страшно уявити. Тому маємо вже зараз робити аналіз потреб в кадрах та прогнозувати на декілька років, які професії замовляти в учбових закладах, – зазначив голова ЗОСППР. – Враховуючи важливість цієї проблеми, ми постійно співпрацюємо з закладами професійної освіти, коледжами та університетами. Питання відродження бізнесу, освіти, науки стоїть дуже гостро».
Член Ради відновлення Запоріжжя, завідувач кафедри політології Національного університету «Запорізька політехніка» Дмитро Арабаджиєв як науковець та викладач теж достеменно знайомий з питаннями необхідності більш тісної співпраці навчальних закладів і виробництва.
На зустрічі він розповів про соціологічне дослідження, яке замовила Рада відновлення Запоріжжя з питань пріоритетів у процесі повоєнної відбудови. Йдеться про наслідки війни для регіону, виклики та пріоритети відновлення, ризики та можливості залучення населення. Опитування та фокус-групові дослідження були проведені в місті Запоріжжя протягом липня-серпня 2023 року соціологічною агенцією ТОВ «Інфо Сапієнс» на замовлення ГО «Екосенс».
«Жителі Запоріжжя і області окреслили коло, на їхню думку, пріоритетних для повоєнного розвитку сфер економіки. У загальних рисах вони відбивають довоєнну специфіку економіки області, – зазначив Дмитро Арабаджиєв. – Так про необхідність розвитку важкої промисловості і металургії говорив кожний другий опитаний – 51%. Взагалі мешканці Запоріжжя і області налаштовані на відбудову за принципом «Відбудувати краще, ніж було».
Тож для цього й потрібно залучення до процесу відновлення громадських об’єднань підприємств і підприємців, людей бізнесу, які мають креативне мислення та багатий досвід виживання в будь-яких умовах. Так життя вимагає від них постійно вирішувати поточні завдання. Мешканці Запоріжжя і області налаштовані на відбудову за принципом «Відбудувати краще, ніж було».
В результаті зустрічі було досягнуто домовленості провести дискусію, на якій підготувати спільне бачення за основними галузевими напрямками, які повинні бути відображені у Плані відновлення Запоріжжя. Адже вкрай важливо не тільки відновити зруйноване, але і розбудовувати промисловість і громади з використанням принципів сталого розвитку та урахуванням європейського досвіду. А це можливо лише за комплексного підходу до відбудови. Такі заходи, як фахова дискусія, є корисними, адже під час них можемо обмінятися ідеями та напрацювати саме практичні кейси для втілення в життя.
Статтю написано в рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до зеленого відновлення України для досягнення стійкості та демократії», який виконує Громадська організація Екосенс у співпраці з ГО Дивосвіт та ГО Національна платформа стійкості та згуртованості завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії British Embassy Kyiv .