Доглянуте подвір’я, яке є майданчиком для спілкування сусідів – така концепція поширена в країнах з високим рівнем задоволеністю життя. Рослини створюють затишок та покращують настрій, а місце, де можна із задоволенням комунікувати одне з одним, об’єднує та сприяє розвитку спільноти. Нещодавно в ОСББ по вулиці Незалежної України, 6 почали впроваджувати у життя такий концепт. Це ОСББ стало переможцем конкурсу від ГО «Екосенс» та отримало можливість створити функціональну затишну зону для відпочинку мешканців.
З вікон відкриються нові пейзажі
Над розробкою та втіленням проєкту у життя працювали фахівчині Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії Наталя Дерев’янко, Оксана Кобець та Ірина Мельнікова.
– Проаналізувавши територію та вислухавши побажання мешканців ОСББ, ми обрали пейзажний стиль озеленення, адже локація має бути цікавою саме для людей, які живуть у цьому будинку. При підборі рослин ми орієнтувалися на простоту у догляді за ними: висаджені чагарники та трави потребують мінімального поливу та внесення добрив, – розповідає Наталя Дерев’янко. – Днями вже висадили барбарис Тунберга, різні види спіреї, жимолості, ялівців, бруслини та туй. В проєкті ми врахували дерева та кущі, які вже росли на території, зберегли їх. Через те, що на ділянках будуть вести будівельні роботи, висадку квітів та трав на постійні місця будемо проводити навесні.
Серцем ландшафтного проєкту стане перша в Запоріжжі декоративна мангальна зона для мешканців ОСББ. Навколо вогню збиратимуться сусіди для спільного проведення часу, це об’єднає людей та створить передумови для подальшого розвитку багатоквартирного будинку. Також планується зробити квітучу арку над лавкою, щоб мешканці будинку могли перепочити в естетичному місці в будь-який момент.
Краса, практичність, сталість
Обираючи рослини для сталого озеленення подвір’я, фахівчині керувалися створеним ними посібником, в якому надаються рекомендації з підбору та догляду за рослинами в умовах зміни клімату в Запоріжжі. Це важливий нюанс, адже при виборі квітів, дерев та чагарників потрібно враховувати їхні потреби в поливі, якісті ґрунту, освітлення. Грамотний підбір рослин саме під кліматичну зону півдня України дозволить зекономити кошти мешканців, спростить догляд та значно підвищить шанси та довге та здорове життя рослинності біля під’їздів.
В цьому проєкті були використані 17 видів рослин. Кожна знайшла своє особливе місце, адже буде виконувати певну функцію.
Барбарис Тунберга – ця рослина гарно виглядає як жива огорожа, любить сонце та чудово поєднується з хвойними. Тому вісім кущів барбариса були висаджені півколом біля сосни.
Туї західні Корнік прикрасили межу ділянки та пішохідної доріжки біля будинку. Це вічнозелені довговічні чагарники з густою пірамідальною кроною, які слугуватиме природнім парканом-захистом від шуму та пилу і стане чудовим живоплотом. Вони люблять сонячне світло, не потребують великої кількості поливу та добрив, гарно приживаються і на бідних грунтах.
Туя західна Глобоза знайшла своє місце біля майбутньої мангальної зони. Декоративна вічнозелена рослина, яка виростає кулькою та гарно вписується в ділянки з різно ландшафтною архітектурою. До грунту не вимоглива, росте як на сухих, так і на вологих ґрунтах, гарно приживається в міських умовах.
Козацький ялівець росте горизонтально та розлого, має темно-зелений колір хвої та не боїться холодів. Він стійкий до загазованості повітря та посухи, добре вкорінюється та гарно виглядає в ландшафтних композиціях.
Ялівець горизонтальний Хітц має особливе сріблясто-блакитне забарвлення кольору, яким додає акцентів на ділянці. Як і козацький (вони є близькими родичами), не перебірливий в плані ґрунтів та повітря. В реалізованому проєкті оселився між двома деревами в одній композиції з ялівцем Блю Ароу та ялівецем горизонтальним Олд Голд.
Блю Ароу – вузький, високий колоновидний, з яскраво блакитною хвоєю, тоді як Олд Голд вирізняється жовто-зеленою кроною та середніми розмірами крони. Усі висаджені ялівці добре почувають себе на сонячних ділянках, нормально приживаються на різних типах грунтів та не потребують складного догляду. До того ж, їхня хвоя має знезаражуючий ефект, що є дуже корисною функцією для мешканців центру міста.
Спірея японська Голден Прінцес за проєктом стала природним бар’єром між паркуванням та зеленою зоною. Її обрали за те, що вона має швидкий приріст, любить сонце, нормально переносить загазоване повітря та холоди. Рослина є надзвичайно естетичною: в різні сезони листя мають різні відтінки жовтого, влітку квітне рожево-червоним. Не потребує надмірного поливу та не вибаглива до ґрунту.
Бересклет європейський є справжнім спасінням в осінньо-зимовий період, адже пік його естетичності припадає саме на прохолодні дні. Цей чагарник має багряно-червоне листя та яскраво рожеві ягоди, які прикрашають кущ майже усю зиму. Добре приживається у напівтіні, виростає достатньо великим, тому чудово виглядає як солітер на ділянці. Особливих вимог до ґрунту, поливу, добрив не має.
Бересклет форчуна Сільвер Квін – вічнозелений кущ, висотою до 60 сантиметрів із густою кроною, що стелиться по землі. Чудово виглядає в якості живого паркану, може виростати в ширину більше метра. Має зелене листя з біло-жовтими смугами, добре відновлюється після обрізки, тому можна легко контролювати його ріст та надавати кущам потрібної форми.
Седум видний з літа до перших заморозків цвіте зіркоподібними рожевими квітами, переносить як сонце, так і напівтінь, йому вистачає природних опадів.
Жимолость стане окрасою лавки, створивши природну арку навколо та над місцем для сидіння. Ця ліана відрізняється невибагливістю в догляді, її цінують за запашні яскраві квіти, густе зелене листя і чудовий вигляд навесні, влітку і восени.
Вівсяниця сиза – це високий багаторічний злак, який має незвичайне сталеве забарвлення та ефектно виглядає на ділянках. Формує дуже пишний, густий і майже ідеально сферичний кущик з лінійного, вузького і жорсткого листя висотою 30-60 сантиметрів. Скручене в тоненьку трубочку листя дозволяє рослині істотно економити витрату води в процесі випаровування, тому вона не потребує частого поливу. Вівсяниця додає сяйва ділянці, зберігаючи свої декоративні властивості і в холодні пори року.
Кизильник – чагарник, який починає квітнути ранньою весною, має розлогу крону з темно-зеленого блискучого листя, яке восени перетворюється на яскраву різнобарвну палітру: від яскраво-червоного до брунатного. Чагарник маловимогливий до ґрунту, морозо- і посухостійкий. Добре розвивається в умовах міста завдяки своїй газо- і пилостійкості.
Проєкт започаткований та реалізований експертами ГО «Екосенс» в рамках проєкту «Знати, щоб відбудувати: зелені рішення для відновлення міст», за фінансової підтримки ГО “Екодія” та Федерального міністерства економіки та кліматичних дій Німеччини в рамках проєкту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).
Автор – Олександра Савченко