Одним з дієвих та ефективних способів адаптації міста до війни та зміни клімату є стале озеленення дворів. Про проблеми та шляхи вирішення в питанні зелених насаджень на подвір’ях багатоповерхівок індустріального міста говорили на лекції експерти з ландшафтного дизайну.
Чому озеленення дворів важливо?
За останні роки клімат Запоріжжя зазнав відчутних змін, які впливають на життєдіяльність міста та його жителів. Зростання середньої річної температури повітря та її різкі перепади, зміна тривалості зими та літа, збільшення кількості екстремальних опадів вимагають комплексних заходів з адаптації. До негативних чинників додалися систематичні обстріли міста з боку рф. Запоріжжя потребує відновлення.
В 2020 році, до повномасштабного вторгнення, міськрада затвердила «План дій з адаптації до наслідків зміни клімату міста Запоріжжя». Згідно наведених там фактів, середня річна температура повітря в індустріальному центрі за період 1989-2018рр. виявилась вищою на 0,5 ºС порівняно з нормою (+9,4 ºС), і склала +9,9 ºС. Якщо до 1998 року максимальна температура лише в окремі роки перевищувала відмітку +35ºС, то вже після 1998 року це стало звичайним явищем.
За останні 20 років у порівнянні з базовим періодом 1961р-1990р тривалість літа збільшилась в середньому на 5 днів, а тривалість зими скоротилась в середньому на 14 днів.
На відміну від температури повітря, річна кількість опадів в м.Запоріжжя за останні тридцять років (1989-2018рр) у порівнянні з нормою суттєво не змінилась. Але при цьому, проведені дослідження показали, що помітно зросла кількість днів з екстремальними опадами: сильними та дуже сильними дощами, зросла також середня та максимальна кількість опадів під час сильного дощу.
Ці зміни ми вже відчуваємо на собі. Сильна буря, яка нанесла величезної шкоди Запоріжжю в кінці липня цього року, – яскравий тому приклад. Десятки вирваних з коренем дерев, обламані гілки, пошкоджене майно – подібні наслідки будуть проявлятися в місті все частіше через зміну клімату.
Одним із найефективніших засобів протистояння змінам клімату є збереження, оновлення та розвиток зелених насаджень у місті. Вони не тільки прикрашають простір, а й виконують важливі функції з утримання ґрунту, покращення якості повітря, зменшення температурного стресу. Дерева з потужною кореневою системою сприяють закріпленню ґрунту, запобігають його ерозії та забезпечують затримання вологи. Трав’яна рослинність також виконує важливу роль у підтриманні екологічного балансу міста.
Наявність доглянутих зелених зон зменшують і стрес психологічний. В умовах війни, коли базова потреба людині у безпеці не задовольняється, природні оазиси посеред міста допомагають покращити емоційний стан та знизити рівень тривоги. Вони створюють комфортне середовище для відпочинку та активного дозвілля мешканців, покращують настрій. Велике значення мають дитячі та спортивні майданчики, що розміщені у зелених зонах, які допомагають дітям та дорослим займатися фізичною активністю та сприяють зміцненню здоров’я.
Які існують рішення
Для того, щоб відновлення Запоріжжя було дійсно сталим та зеленим, ГО “Екосенс” та ГО “Екодія” в рамках проєкту «Знати, щоб відбудувати!» започаткували цикл лекцій. Інформаційно-просвітницькі заходи стануть у нагоді головам ОСББ, мешканцям багатоповерхівок та комунальникам, підприємціям, адже від них напряму залежить зовнішній вигляд та комфортність міста.
Перша лекція для голів та активних мешканців ОСББ відбулася 28 липня. Наталя Дерев’янко, кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка кафедри садово-паркового-господарства КВНЗ “Хортицька навчально-реабілітаційна академія” ЗОР, зробила огляд природоорієнтованих рішень в ландшафтному дизайні, які вже застосовуються для озеленення дворів, в тому числі і в Запоріжжі. Наведемо деякі приклади з презентації.
“Низка запорізьких багатоповерхівок мають недоглянуті та занедбані прибудинкові території, бо не вистачає коштів на якісне озеленення та полив, знищення карантинних рослин. Деякі будинки, навпаки, витрачають зайві гроші на догляд за примхливими екзотичними рослинами, висадження розсади, регулярний полив. Адже влітку в Запоріжжі посуха і спека випалюють рослини, і зміна клімату та обміління Дніпра лиш посилюють ці процеси. Водночас, сучасний європейський підхід полягає у сталому озелененні міських територій, із використанням багаторічних рослин, адаптованих до місцевих умов, які потребують мінімум догляду та зберігають естетичну привабливість. Ми хочемо популяризувати саме такий підхід із максимальним використанням природоорієнтованих та сталих рішень. І не тільки теоретично, через лекції та поширення брошур з рекомендаціями, але і через практику створення пілотного проєкту гарного та практичного ландшафтного дизайну для типового запорізького двору, у чому нам допоможуть експерти Хортицької академії”, – поділилася ініціаторка проєкту, голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова.
Деякі рішення з озеленення подвір’їв є бюджетними та буквально лежать під ногами.
“Сьогодні після бурі ми бачимо безліч повалених дерев у дворах. Візьміть пилку, наріжте стволи кільцями або брускетами, їх використайте в якості парканів замість покришок. Це екологічно, естетично та зовсім недорого. До того ж це вирішить проблему з прибиранням сміття”, – розповіла лекторка Наталя Дерев’янко, кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка кафедри садово-паркового-господарства КВНЗ “Хортицька навчально-реабілітаційна академія” ЗОР.
Також в ландшафтному дизайні гарно виглядають габіони – камінці в сітках, які добре утримують грунт у високих клумбах (на фото в правому нижньому куті).
Якщо на території вже є кущі, то проста обрізка здатна значно покращити вигляд клумби. Кущі можна сформувати у кулі або вирівняти по висоті звичайним секатором – для цього не потрібні додаткові інструменти чи знання. Але це не стосується дерев – їхньою обрізкою мають займатися фахівці, адже неправильна обрізка може сильно нашкодити рослині.
У сучасному озелененні міст велику увагу приділяють зоні паркування. Це рішення не є бюджетним, але вкладені кошти дають відмінний результат.
“Запоріжжя забудовувалось багато років тому, коли не було такої кількості автомобілів. Зараз наявне планування районів не відповідає викликам сучасності, – каже Наталя Деревянко. – Але мешканці ОСББ можуть самостійно оформити зручну та естетечну парковку, використовуючи екологічний підхід. Зокрема, можна придбати газонну решітку та посадити там травичку. Таких підхід має низку переваг. Не буде розноситись багнюка після дощів, адже трава вбере в себе вологу. Убезпечить решітка і від калюж. До того ж, цю зону можна буде використовувати не тільки для паркування, а і для занять спортом за відсутності машин. За екопарковкою дуже просто доглядати, і вона завжди виглядає доглянуто.
Також в умовах зміни клімату та подорожчання води, фахівці рекомендують переглянути усталений підхід до озеленення. Варто звернути увагу на посухостійкі рослини, які здатні розвиватися за умов нерегулярного поливу. Їхня посадка дозволить економити як фінансові, так і людські ресурси. На слайдах наведені рекомендовані ландшафтними дизайнерами кущі, ліани та дерева.
Поєднання хвойних та листяних дерев є вдалим рішенням для озеленення великих територій. Листопадні дерева мають свої переваги і недоліки порівняно з хвойними представниками. У зимовий період вони не несуть декоративної цінності. Лише кілька видів мають кору з привабливою структурою чи незвичним кольором. Але листяні дерева ростуть значно швидше хвойних, здебільшого дешевші, своєю кроною створюють ажурну тінь, у випадку пошкоджень швидше відновлюються і більш толерантні до нестачі сонця, де хвойні втрачають свою декоративність.
При виборі литяних дерев Наталя Деревянко радить у дворі посадити квітучі дерева, такі як павловнія, магнолія, тюльпанове дерево чи декоративні яблуні чи сливи.
З повним переліком порад з 1 лекції ви можете ознайомитись в презентації
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ>> Озеленення ОСББ_2023 1 лекція
Наступні лекції:
- “Просторове планування дворів: що можна змінити для більшого комфорту мешканців”
- “Сучасний вибір рослин для озеленення дворів Запоріжжя”
До участі в проєкті, зазначають організатори, запрошуються голови та активні представники ОСББ міста.
Підсумком ініціативи стане показове озеленення одного з подвір’їв Запоріжжя, яке буде відібране на конкурсній основі. За анонсами подій стежте на Facebook-сторінці.
Проєкт реалізується ГО “Екосенс” та ГО “Екодія” за фінансової підтримки Федерального міністерства економіки та кліматичних дій Німеччини в рамках проєкту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).
Олександра Савченко, фото авторки