Проєкт “Знати, щоб відбудувати. Зелені рішення для відновлення міст” провів уже три лекції для ОСББ, ЖСК щодо благоустрою, проєктування, зонування та озеленення дворів. Серед учасників лекцій, голів ОСББ та активних мешканців, були обрані чотири мотивовані команди, на територію яких приїхали експерти. Читайте їх короткі рекомендації.Першим відвідали молоде, але натхненне до змін ОСББ за адресою Гагаріна, 2. Мешканці натхненні, вже посадили кілька дерев, квіти. Але якісному озелененню заважає наявність схилів, які треба укріплювати до початку ландшафтних робіт. Триває укладання доріжок, тож треба це закінчити до початку висадження рослин.
Другий візит – Шкільна, 40. Стандартно, ця дев’ятиповерхівка має абсолютно різні підходи мешканців до озеленення придомових ділянок.
Насадити хаотично багато рослин і не мати води та часу доглядати за ними – типова ситуація там, де мешканці хочуть мати гарний двір. Тут варто було би пересадити деякі рослини, створивши групи, а не рядочки.
Є великі гібіскус, юкки, які декоративні та посухостійкі. Кущі ландшафтниці порадили краще пересадити на задній план, а біля проходу нижчі. Виноград підстригти.
Зазначили, що гарно зроблений дерев’яний парканчик, але його варто було обробити захисною пропіткою. Розумне рішення посадити виноград, який обплете паркан.
Інша типова ситуація – гола витоптана або виполота ділянка, обгороджена колесами, яка не виглядає від цього охайно. А шини під впливом температури виділяють шкідливі речовини, тож такі паркани не радить ніхто.
«Треба прибрати колеса, це неекологічно. Паркан не обов’язково ставити в 120 см, досить 40 см. Можна безкоштовно і декоративно зробити зелений паркан з бірючини. Для цього нарізати черенки і втикнути в землю. Перший рік поливати. На другий рік буде жива загорожа”, – радить Наталя Дерев’янко, кандидатка сільськогосподарських наук, доцент кафедри садово-паркового-господарства КВНЗ “Хортицька навчально-реабілітаційна академія” ЗОР.
.
«Хочемо європейський підхід до озеленення території, посадити газон», – каже управлінець. Поки вони роблять дозвіл на полив. Але експертки пояснили, що газон в кліматичних умовах Запоріжжя – не є дешевим і стійким рішенням, бо вимагає регулярного догляду: поливу та косіння газонокосаркою, а не тримером, раз на два тижні.
«Щоб менше витрачати часу та коштів на догляд, варто посадити багаторічники, як от почали робити мешканці. Якщо хочеться менше догляду, можна засадити ділянку, для прикладу, барвінком, який не пускає бур’яни. Можна зробити ділянку безперервного цвітіння. Не обов’язково велику кількість рослин. Спірея, гібіскус, посередині, по краях можна й газон», – радить Оксана Кобець, кандидатка сільськогосподарських наук, доцент кафедри садово-паркового господарства КВНЗ “Хортицька навчально-реабілітаційна академія” ЗОР.
Інший будинок цього ж ОСББ має всередині справжній насипний пагорб-курган. Частково він заріс шпоришем, частково з залисинами від того, що діти бігають та взимку катаються на санчатах. І враховуючи такий активний вплив, засадити схили газоном нереально. На голих місцинах можна посіяти споришу, накопати куртинок вівсяниці, пирію, тимофіївки, м’ятлика, які краще приживаються.
Біля підніжжя насаджено ліщину, жасмин. Ірина Мельникова, асистент кафедри садово-паркового господарства КВНЗ “Хортицька навчально-реабілітаційна академія” ЗОР пояснює: горіхів ліщини не чекайте на сонці та у спеку, а жасмін квітне на пагонах минулого року, не можна його сильно обрізати.
Зате тут на основні чудово почувається така екзотична для Запоріжжя рослина, як Сумах справжній. Зміна клімату призвела до того, що в Запоріжжі добре почуваються рослини, типові колись для Криму чи Кавказу.
Третій двір – на вулиці Незалежної України, 6.
Перша ділянка, якою займається мешканка двору, виглядає дуже декоративно. Дорослі сосни почуваються добре з мінімальним поливом. Деревця досить далеко від будинку – далі 5 метрів за ДБН. Зелена загорожа із підстрижених кущів. Єдине, павловнію краще пересадити, бо густо насаджена, радять експертки.
Друга ділянка виглядає вже не так декоративно, хоча густо засаджена. Мальви – гарне рішення, але старий пень краще прибрати. А рослини пересадити більш гармонійно. Голова ОСББ Олександр розуміє це і коментує: “Наша проблема в озелененні – відсутність єдиного стилю, плану. Кожен з 9 під’їздів засаджує ділянку біля себе, як доведеться. Хто в ліс, хто по дрова. Люди вважають, чим більше квітів, тим краще. Ми хочемо виробити концепцію, загальну картину двора. Хочемо зробити функціональні зелені зони, куди можна зайти відпочити. Акцент зробити на хвойніки. Квіти нам потрібні багаторічні, з мінімальним доглядом. Лавочки можуть бути біля дерева на зеленій зоні, біля ялівця».
На другій ділянці співвласники експериментували, садили газон, різну траву та конюшину. Як виявилося, це не сильно зменшує догляд, тож від газонів відмовилися.
На третій ділянці порожньо, тут рили каналізацію. Збоку росте клен цукровий, декоративний, але посаджений занадто густо. Експертки радять менші дерева пересадити, у більших зробити кронування, залишити 3 метри у висоту, 1.5 в боки.
На наступній ділянці планують поставити кострову чи мангальну зону, дерев’яні лавки, де мешканці могли би відпочивати.
Ялинці, посадженій кілька років тому, не вистачає води, відзначають ландшафтниці. Треба почистити сухі гілки.
Сміттєві майданчики та дитячі гірки біля кожного під’їзду, встановлені за СРСР – краще перенести в окремі зони. Зробити великий дитячий майданчик, обов’язково відмовитися від старих шин як неекологічних та шкідливих, краще огородити майданчик зеленим парканом із спіреї, бірючіни.
Управлінець хоче відмовитися від вивезення листя та рослинних залишків, упровадити мульчування, пропустити через газонокосилку, розкласти під дерева. Тут мешканці вирошують навіть хрін – чому ні, овочі та зелень теж можливі за бажанням мешканців, адже міські городи є популярним у Європі способом психологічного розвантаження.
Проблемою наступного ОСББ “Зірка Запоріжжя” є небажання мешканців доглядати за ділянками, через що голова має займатися цим особисто. Лавку біля під’їзду прибрали, щоб не галасували бешкетники. У власників є бажання мінімізувати догляд за ділянкою, для цього думали засадити все газонною травою та посадити ялинки.
Спеціалісти її розчарували: газони дорогі у догляді, вимагають підживлення, регулярного косіння саме газонокосаркою та віялового поливу. Тож їх рішенням можуть бути саме багаторічні невередливі квіти та кущі. Гібіскус, лілейники, хризантеми варто залишити, розсадивши. Полив та підживлення нвіть таким невибагливим рослинам допоможуть виглядати декоративніше та краще квітнути.
Господарі діляться, що хочуть прибрати клен, горіх і вишню, з яких сипеться то листя, то насіння. Горіх і клен експертки не радили зрізати, бо вони захищають двір від спеки, пилу і газів.
Отже, короткий скринінг озеленення у дворах запорізьких багатоповерхівок ще раз наочно показав: всі мають проблеми з браком води для поливу та вигоранням і загибеллю чи поганим зовнішнім виглядом рослин, які вирішують хаотичним засадженням ділянок без проєктів і єдиного стилю. Не розуміючи потреби адаптації до зміни клімату, люди намагаються висадити в Запоріжжі газони та вологолюбні рослини, які не виживають, а натомість вирізати високорослі дерева, які захищають від надмірної спеки та забруднення повітря. Щоб досягнути гарного зовнішнього вигляду дворів і комфорту для мешканців, потрібно змінювати підхід до озеленення від акценту на декоративності в бік функціональності.
Матеріали попередніх лекцій:
Просторове планування дворів для Запоріжжя: тези лекції
Зелені рішення для запорізьких дворів: адаптуємось до війни та зміни клімату
Про підбір рослин для подвір’їв багатоповерхівок
Проєкт «Знати, щоб відбудувати: зелені рішення для відновлення міст» реалізується ГО “Екосенс” за фінансової підтримки ГО “Екодія” та Федерального міністерства економіки та кліматичних дій Німеччини в рамках проєкту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).