Як мешканцям Запоріжжя ефективно вирішувати проблеми свого району та взаємодіяти з місцевою владою? Відповідь на це питання шукали учасники тренінгу «Як вирішувати проблеми району/вулиці через органи самоорганізації населення (ОСН)», який відбувся у Запоріжжі. Захід організувала громадська організація “Екосенс” за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Участь у тренінгу взяли активісти, голови ОСББ, представники громадських організацій, активні мешканці, внутрішньо переміщені особи (ВПО), які прагнуть залучитися до вирішення локальних проблем. Більше 30 учасників приділили цілий день, щою дізнатися про можливості ОСН як дієвого механізму громадської участі та попрактикуватися у його створенні.
ОСН: що це і як працює?
Органи самоорганізації населення – це офіційно визнані об’єднання жителів, які можуть представляти інтереси громади та брати участь у місцевому самоврядуванні. Це не громадська організація (ГО) і не об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), хоча ці структури можуть ефективно співіснувати та взаємодіяти.
Під час практичної вправи учасники розбиралися у відмінностях між ОСББ, ОСН та ГО. Це допомогло зрозуміти, які питання можуть вирішувати кожна із цих структур, як вони функціонують та у яких випадках їх варто створювати.
Етапи створення ОСН та взаємодія з владою
Тренерки Тетяна Кіріллова (ГО «Громадська ініціатива Луганщини», експертка з понад 20-річним досвідом управління комітетом ОСН) та Любов Карпенко (ГС “Запорізький ресурсний центр КРУГ”) пояснили, які кроки необхідні для створення ОСН. Учасники дізналися про:
– правові основи діяльності ОСН;
– етапи реєстрації та необхідні документи;
– механізми комунікації з місцевою владою;
До обговорення долучився депутат Запорізької міської ради, керівник Хортицької райдержадміністрації Сергій Ільченко, який розповів про практичний досвід взаємодії між об’єднаннями жителів та місцевої влади. Він наголосив, що самоорганізовані громади мають більше можливостей залучати фінансування, брати участь у міських програмах та ініціювати необхідні зміни.
Фінансування ОСН в Запоріжжі
Одним із ключових питань, яке обговорювалося під час тренінгу, стало фінансування діяльності ОСН. Учасники отримали інформацію про місцеву програму підтримки ОСН у Запоріжжі, можливості отримання грантів та залучення коштів через співфінансування мешканців.
Тренінг «Як вирішувати проблеми району/вулиці через органи самоорганізації населення (ОСН)» дав учасникам не лише отримати теоретичні знання, а й надихнув на конкретні кроки для створення ОСН у своїх районах. Багато хто серйозно замислився над тим, щоб ініціювати подібні процеси на місцях.
Завантажити презентацію ОСН як інструмент участі в житті громади можете тут>> 30 01 25 ОСН Кіріллова
Як зазначили учасники, самоорганізація громадян є одним із ключових механізмів розвитку інструментів громадської участі у Запоріжжі, і чим більше мешканців залучатимуться до цього процесу, тим ефективніше місто зможе вирішувати нагальні проблеми.
Тренінг проведено в рамках проєкту «Підвищення стійкості Запоріжжя через Раду відновлення як інструмент залучення і координації ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів», який реалізує ГО “Екосенс” за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».