21 травня відбулося засідання науково-експертної екологічної ради при ЗОДА у форматі круглого столу, де обговорили перспективи й можливості покращення екологічної ситуації в місті через програми підтримки ЄС та місцеві дії.
Співорганізатором заходу стала громадська організація «Екосенс».
Незважаючи на війну, екологічні проблеми та стан довкілля турбують людей майже так само, як вартість життя та низькі доходи. Це довело соціологічне опитування, проведене Радою відновлення Запоріжжя минулого року.
— Запоріжжя ще із часів підписання Угоди мерів обрало для себе європейський Зелений курс як стратегічний, разом з Українською державою, яка декларувала зелене відновлення 2022 року на конференції Ukraine recovery Conference-2022 в Лугано. Цьогоріч під час підготовки до URC2024 також йшлося про Європейський зелений курс для України як можливість для відбудови інфраструктури та екологізації економіки, — зазначила Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс».
Вона нагадала, що говорячи про план відновлення України, йдеться і про програму Ukraine facility, яка дасть змогу залучити 50 мільярдів євро для відновлення країни. Важливо, щоб ці кошти дійшли до Запоріжжя: і через підтримку місцевого врядування, відбудову зруйнованого, і на кредитування для екологічної модернізації підприємств-забруднювачів.
У Запоріжжі є чинною до 2028 року «Стратегія розвитку Запоріжжя», і в ній відновлення довкілля міста та екологічна безпека є пріоритетними напрямками.
Експерт з екологічної безпеки Максим Сорока окреслив своє бачення екологічного відновлення Запоріжжя, у якому головним напрямком має бути екологізація підприємств, система автоматизованого моніторингу та зниження викидів.
Голова правління Ресурсно-аналітичного Центру «Суспільство й довкілля» Наталя Андрусевич у своїй доповіді наголосила, що реалізація плану Ukraine Facility є можливістю пришвидшення модернізації промисловості в Україні, адже в загальних цілях плану — подолання екологічних наслідків агресії рф, сприяння стійкості та наближення до екологічного та кліматичного законодавства та стандартів ЄС.
Ірина Пірогова, заступниця директора Департаменту захисту довкілля ЗОДА, нагадала, що наразі система державного регулювання відновлення має три рівні: державний, регіональний та на рівні громад. У питанні відновлення ініціатива йде від територіальних громад, 16 з яких наразі активно розробляють свої плани відновлення. Надалі деякі із цих планів, найважливіші, увійдуть до обласного, а він, своєю чергою — до державного плану комплексного відновлення.
Пріоритет для України — відбудувати екологічніше.
До дискусії долучилася і Тетяна Ярмохіна, членкиня Екологічної ради, уповноважена мітингу «Маю право дихати». Вона розповіла, що протягом чотирьох років ведеться адвокація, яка призвела до розробки програми поетапного зниження викидів забруднюючих речовин суб’єктами господарювання міста Запоріжжя.
Вже створена програма моніторингу якості атмосферного повітря, яка, на жаль, не діє через війну. Але вимогою європейських директив про чисте повітря та потребою часу є цілодобовий моніторинг довкілля, результати якого були б доступні кожному.
Членкиня Екологічної ради, начальниця управління охорони навколишнього середовища ПАТ «Запоріжсталь» Інна Холіна розповіла про автоматизований моніторинг процесів виробництва, створений на підприємстві, який допомагає контролювати процеси виробництва та викиди забруднюючих речовин у режимі реального часу. Якщо раніше дані цього моніторингу публікувалися на сайті ПАТ, то через критичну систему в енергосистемі України сьогодні для збереження чутливого до перепадів напруги обладнання всі системи онлайн моніторингу переведено в режим ручного контролю. Але, за словами Інни Холіної, зі стабілізацією ситуації в мережі комбінат повернеться до автоматизованих вимірювань.
Що далі?
Днями відбудеться засідання робочої групи з розробки програми поетапного зниження викидів, і громадськість запропонувала включити до неї принцип «забруднювач платить», тобто несе матеріальну відповідальність за шкоду для довкілля. В ЄС це стало стимулом для екомодернізації чи закриття підприємств. Після війни запорізька промисловість теж вимушена буде екологізуватися.