На початку червня 2023 року після теракту, який влаштували російські окупаційні війська на Каховській ГЕС, водосховище було спустошено. Ці різні зміни у екосистемі породили багато короткострокових та довгострокових проблем, про які – у дослідженні мережі «Довкола» та ГО «Екосенс».
У червні-липні цього року спільними зусиллями волонтерів була організована експедиція громадського моніторингу у заплавах акваторії північної та північно-східної частинах спустошеного Каховського водосховища. Громадські дослідники намагалися перевірити гіпотезу про ризики надмірного та довгострокового забруднення залишкових вод каскаду забруднюючими речовинами різних форм біогенних елементів.
За результатами цієї громадської експедиції були виявлені дві малопомітні та досі не медійні довгострокові проблеми:
(1) Нестача води (водної біомаси активного мулу та мікроорганізмів) у чаші водосховища спричиняє збільшення забруднення води у залишкових водах каскаду.
(2) Різке осушення водосховища призвело до різкої зміни кисневого та температурного режиму. Це призвело до інтенсивного окиснення речовин у донних від кладеннях та рештках загиблої біомаси (включно з біомасою активного мулу). Усі ці явища призвели до виділення рухомих форм біогенних елементів – амоній сольовий, нітрити, нітрити, фосфати, сульфіди.
Про результати дослідження доповів Максим Сорока – координатор мережі Довкола (https://www.facebook.com/dovkola.org.ua)
Модерувала зустріч Тетяна Жавжарова – еко-журналіст та керівник ГО «Екосенс», волонтери якої брали участь в експедиції (https://www.facebook.com/ecosense.ngo)
Дивитися відеозапис>> https://www.youtube.com/watch?v=qMAkOaUgCFY
Завантажити презентацію>> 2023_Довкола_Екосенс_Небезпека_на_дні_Каховського_водосховища
Додаткові матеріали по темі:
Запис вебінару ЕКО ІПСО: Як використовувати громадські мережі моніторингу довкілля у протидії ворожим ІПСО