16 жовтня громадська організація «Екосенс» разом із КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Запорізької міської ради провели перше заняття на тему «Зелене відновлення» України. Роль і цілі європейської інтеграції для стійкості, збереження та сталого розвитку Української держави». Представляємо нотатки і презентацію.
Голова ГО «Екосенс», експертка із зеленого відновлення громад Тетяна Жавжарова, розкрила саме поняття «зелене відновлення» та підкреслила, що відбудова усього зруйнованого під час війни має відбуватися на принципах сталості та екологічності, турботи про природу та людину.
Курс на зелене відновлення задекларований Україною влітку 2022 року за підтримки Європейського Союзу та враховує міжнародні зобов’язання, прийняті Україною. Починаючи від Угоди про асоціацію з ЄС 2024 году та підтримки Цілей сталого розвитку ООН 2015 року.
Країни Європейського Союзу приділяють величезне значення екологічній та кліматичній політиці, спрямованій на зменшення шкоди людині та довкіллю від економічної діяльності. Допомагаючи Україні відбудовувати інфраструктуру, пошкоджену під час війни, європейці приділяють особливу увагу екологічній безпеці та відновленню довкілля і природи. Для промислово забрудненого Запоріжжя, поняття «зелене відновлення» означає можливість сталого розвитку та життя в більш чистому, безпечному і комфортному місті.
Протягом 2024-2027 років 50 мільярдів євро від ЄС буде спрямовано на фінансування державного бюджету, стимулювання інвестицій, а також технічну підтримку в реалізації програми. План передбачає реалізацію реформ, як закладуть фундамент для подальшого відновлення й розвитку економки та інтеграції України до ЄС. Реформи у План для Ukraine Facility розділені на 3 основні блоки: базові реформи, економічні реформи, а також ключові сектори. План також має 3 наскрізні напрями, окремі заходи щодо яких передбачені в усіх розділах. Це “зелений” перехід, цифрова трансформація та європейська інтеграція.
Мета європейської інтеграції України включає цілі із збереження довкілля та протидії зміні клімату, такі як:
- енергетична незалежність від рф
- зелений перехід на відновлювані джерела енергії (сонце, втер, геотермальні джерела, місцеве паливо)
- модернізація промисловості та зменшення викидів
- зменшення переробка відходів
- збереження водних ресурсів
- збереження відновлення природних екосистем
- зелені міста
- органічне та стале сільське господарство
- збереження біорізноманіття
Саме тому кліматична освіта запроваджена в школі та дошкільних позашкільних закладах країн Європейського Союзу як практичне навчання дітей розумінню причин та наслідків зміни клімату та виховання кліматичної свідомості, прищеплення щоденних навичок зменшення вуглецевого сліду задля сталого розвитку.
Запоріжжя вразливе до зміни клімату. Середня річна температура повітря у м. Запоріжжя за період 1989-2018 рр. зросла на +9,9 ºС. До 1998 року максимальна температура лише в окремі роки перевищувала +35ºС, а після 1998 року – це стало звичайним явищем. Значно збільшилася кількість спекотних днів з температурою вище +30 ºС. Помітно зросла кількість днів з екстремальними опадами, зросла також середня та максимальна кількість опадів під час сильного дощу. У 2020 році вперше не було метеорологічної зими.
Тож саме тому кліматична освіта починає впроваджуватися в Україні.
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ>> кліматична школа 2024 Екосенс 1 заняття 16 10 24